Na Slovensku zatiaľ len 15% žien pracuje v IT, čím zaostávame za európskym priemerom 19%.* Ženský algoritmus sa svojimi aktivitami snaží túto štatistiku dlhodobo zmeniť. Jednou z aktivít bol aj pilotný program letných tandemových stáží pre dievčatá s cieľom motivovať študentky a podporiť mladé talenty v oblasti informačných technológií.
Projekt tandemových stáží Tech.Ship, zameraný na dievčatá zo stredných škôl, priniesol výsledky, ktoré potvrdzujú, že je dopyt dievčat po technologickom smere štúdia a získavania praxe. Osem študentiek vo veku od 17-19 rokov, získalo cenné pracovné skúsenosti v technologických firmách ako Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia, Games Farm a Resonate. Projekt podporený partnerom Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, umožnil mladým dievčatám lepšie porozumieť dynamike pracovného trhu v oblasti IT a objaviť kariérne príležitosti v technologických odvetviach.
“Teší ma, že Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie mohlo byť partnerom tohto úspešného projektu. Našou prioritou je podporovať iniciatívy, ktoré zvyšujú konkurencieschopnosť Slovenska v digitálnej oblasti a zároveň prispievajú k rovnosti príležitostí pre všetkých. Program Tech.Ship je vynikajúcim príkladom toho, ako môžeme podporovať mladé talenty a zvyšovať zastúpenie žien v IT sektore, kde Slovensko stále zaostáva za európskym priemerom. Partnerstvo so združením Ženský algoritmus nám umožnilo poskytnúť mladým dievčatám cenné praktické skúsenosti a motivovať ich k ďalšiemu štúdiu a kariérnemu rastu v oblasti technológií. Veríme, že podobné iniciatívy nielen pomáhajú mladým talentom, ale aj prispievajú k budovaniu modernej a inovatívnej spoločnosti, v ktorej má každý rovnaké príležitosti uspieť v digitálnom svete.“ uviedol štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Ivan Ivančin.
Podpora mladých talentov a ženského zastúpenia v IT sektore
Hlavným cieľom Tech.Ship bolo motivovať dievčatá k ďalšiemu vzdelávaniu a kariérnemu rastu v oblasti IT. Projekt sa zameral na študentky stredných škôl, ktoré mali záujem o technológie a digitálne zručnosti. Stážistky boli oslovené prostredníctvom online kampane na sociálnych sieťach a zároveň boli kontaktované aj všetky účastníčky predošlých aktivít pre mládež organizované o.z. Ženský algoritmus. „Stáž mi rozšírila obzory vo svete IT, ponúkla mi nazrieť do tohto sveta a povzbudila ma naďalej sa vzdelávať,“ vyjadrila sa jedna z účastníčok.
Projekt, ktorý prebiehal počas leta, bol realizovaný formou tandemových stáží, kde dievčatá spolupracovali v tandemových dvojiciach či štvoriciach. Spoločne sa zúčastňovali na pracovných aktivitách firmy, ale mali aj možnosť shadowingu, mentoringu a rôznych brainstormingov. Tento formát podporil nielen tímovú prácu, ale aj vzájomné zdieľanie vedomostí a skúseností. „Stáž ma motivovala a upevnila moje rozhodnutie, že chcem pracovať v IT sektore, a že aj dievčatá tu majú miesto,“ uviedla ďalšia z účastníčok.
Reálne skúsenosti v praxi
Každá stáž bola špecificky prispôsobená individuálnym potrebám účastníčok, pričom firmy im poskytli konkrétne zadania, ktoré reflektovali reálne pracovné výzvy. Metóda projektového učenia pomohla stážistkám nadobudnúť skúsenosti potrebné pre ich budúce uplatnenie. Stážistky získali nielen technické zručnosti, ale aj dôležité "soft skills" ako tímová spolupráca, asertivita a kritické myslenie. Do projektu boli zapojené firmy rôznych formátov, od stredne veľkého nezávislého, lokálneho herného štúdia až po medzinárodný korporát s tisíckami zamestnancov.
Stážistky si mali možnosť vyskúšať prácu na viacerých projektoch, oboznámiť sa s oddeleniami a procesmi či oblasťami IT, ako napríklad testing hier, projektový manažment prostredníctvom Agile a Scrum, dizajn s nástrojom Figma, dokumentácia chybových hlásení, atď. Aktivity prebiehali formou praktických zadaní, workshopov so zamestnancami, shadowingu či participácií na projektových stretnutiach.
Súčasťou celého programu bol aj pravidelný facilitovaný mentoring poskytovaný Ženským algoritmom. Tím občianskeho združenia sprevádzal stážistky celým procesom náboru, cez podpis zmluvy, BOZP školenia, až po administráciu v súlade s GDPR a podporu pri zadaniach. Pre viaceré stážistky bol Tech.Ship prvou pracovnou skúsenosťou, z toho dôvodu bola potrebná priebežná podpora a asistencia pri komplexných aj jednoduchých úlohách. Projektový tím mal bohaté skúsenosti s prácou s mládežou a neformálnym vzdelávaním, čo ocenili aj stážistky počas celého priebehu stáže.
„Veríme, že Tech.Ship môže byť základom pre ďalšie podobné projekty, ktoré budú podporovať ženy v IT a technologických odboroch. Vidíme, že dievčatá, ktoré absolvovali túto stáž, sú odhodlané pokračovať v IT kariére. Máme radosť, že stáž bola úspešným štartom, niektorým stážistkám firmy dokonca po Tech.Ship-e ponúkli aj ďalšiu spoluprácu. Nielen ďalšie pokračovanie, ale aj rozhodnutie zostať študovať a pracovať v Košiciach je ďalším z pozitívnych výsledkov stáže, ktorým pomáhame k zmierneniu odlivu mozgov,“ zhodnotila výsledky projektu Alžbeta Palkoci, projektová manažérka programu Tech.Ship.
Záverečné podujatie ako bodka za úspešným projektom
Program Tech.Ship vyvrcholil záverečným podujatím, ktoré sa konalo v UVP Technicom v Košiciach. Na podujatí dievčatá prezentovali výsledky svojej práce, podelili sa o nové zručnosti a skúsenosti nadobudnuté počas stáže, a vyjadrili svoju vďaku zapojeným firmám a mentorom. Súčasťou záverečnej prezentácie bolo predstavenie firmy, jej profilu, cieľových zákazníkov a produktu, tiež detaily o priebehu stáže a skúsenostiach, či subjektívne hodnotenie stážistiek, nakoľko pokladajú firmu pripravenú na zamestnanie ľudí generácie Z. Každá stážistka obdržala certifikát o absolvovaní stáže a tiež personalizovaný odporúčací list priamo od firmy, kde prebiehala stáž. Odporúčací list môže byť doložený ako formálny dokument k prihláške na vysokú školu či do budúceho zamestnania.
Podľa prieskumu medzi účastníčkami, sedem z ôsmich dievčat potvrdilo, že stáž im pomohla rozhodnúť sa v otázkach ďalšieho štúdia a kariérneho smerovania. „Táto skúsenosť ma utvrdila v tom, že som sa rozhodla správne. Motivovala ma k vzdelávaniu a ukázala mi, na čo sa mám sústrediť,“ zhodnotila jedna z absolventiek programu.
Pilotná verzia projektu pomohla definovať dopyt mladej generácie dievčat po vzdelávaní a odbornej praxi v IT, avšak na základe skúseností sa nielen stážistky, ale aj predstavitelia firiem zhodli, že daný rozsah stáže, 30 hodín, nie je pre plné integrovanie do pracovného procesu dostačujúci. Zapojené firmy ocenili vysokú motiváciou dievčat, ich mäkké zručnosti a schopnosť sa rýchlo učiť.
Riaditeľka o.z. Ženský algoritmus Zuzana Sotáková vyzdvihla pripravenosť firiem na budúcich zamestnancov generácie Z, do ktorej patria aj stážistky: “Videli sme, že firmy dokázali promptne reagovať a pripraviť skutočne hodnotný, na mieru prispôsobený program stážistkám, ktoré onedlho čaká maturita. Obsahom stáže neboli len technické zadania, ale aj mentoring, budovanie vzťahov medzi firmou a mladou generáciou, či vzájomná spätná väzba. Veríme, že stáž pomohla nielen dievčatám nazrieť do sveta IT firiem, ale aj firmám nahliadnuť do sveta svojich budúcich zamestnancov a zamestnankýň.”
O projekte Tech.Ship
Tech.Ship je projekt organizovaný občianskym združením Ženský algoritmus, ktoré dlhodobo podporuje ženy a dievčatá v oblasti IT a technológií. Projekt vznikol s cieľom pomôcť mladým dievčatám získať reálne pracovné skúsenosti a pripraviť ich na výzvy, ktoré prináša pracovný trh v technologickom sektore.
Tento pilotný projekt ukázal, že podobné iniciatívy majú veľký potenciál inšpirovať mladé ženy, aby sa nebáli vstúpiť do sveta IT. Zároveň poskytol firmám jedinečnú príležitosť spoznať mladé talenty a podporiť ich ďalší rozvoj.
*Zdroj: Analýza Európskej komisie “Women in Digital Scoreboard”.